2021-10-19

Polska chce „Czystego Powietrza”

Coraz więcej gmin zgłasza się do programu „Czyste Powietrze”. Liderem rankingu opublikowanego przez Polski Alarm Smogowy (PAS) i Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) jest Chełmno. Ślązacy, dla których problem smogu jest wyjątkowo dotkliwy, przodują w rankingu najbardziej aktywnych gmin uczestniczących w programie.

Z opublikowanego raportu za II kwartał 2021 jasno wynika, że „Czyste Powietrze” nabiera rozpędu, a Polacy stają się coraz bardziej świadomi problemu i osobistego wpływu na jakość powietrza.

– Widzimy, że ranking działa bardzo motywująco na samorządy gmin, które sprawdzają jak wypadły na tle swoich sąsiadów. Ranking jest również bardzo dobrym narzędziem dla społeczności lokalnych i mediów, które wykorzystują klasyfikację do motywowania i większego zaangażowania swoich włodarzy, wójtów, burmistrzów, prezydentów. Dla najaktywniejszych samorządów przewidziano nagrody finansowe o łącznej wartości 16 mln. zł. Jednak istotniejszą nagrodą dla wszystkich gmin będzie czyste powietrze – komentuje Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego

Ze stron czystepowietrze.gov.pl, polskialarmsmogowy.pl/ranking, dowiemy się m.in., że do programu zgłosiło się już 2477 gmin. Jak podkreśla PAS sukces programu zależy od stopnia zaangażowania włodarzy miejscowości.

Przedstawiciele rządu, oceniają efekty programu bardzo pozytywnie.

–  Od początku byłem przekonany o sukcesie wsparcia promocji Programu „Czyste Powietrze” w gminach. Zaledwie w lutym w obecności Premiera Mateusza Morawieckiego w Świętochłowicach podpisywane było porozumienie z 1000 gminą, a już po kilku tygodniach od ogłoszenia było ich ponad połowę więcej. Gminy, które stale pracują z mieszkańcami, pokazują, że jest to nie tylko możliwe, ale także pozwala przyciągnąć dodatkowe środki zewnętrzne. Ranking najbardziej aktywnych gmin mówi jasno, gdzie są regiony faktycznie wspierające swoich mieszkańców – mówi Bartłomiej Orzeł, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu „Czyste Powietrze”

– Dotychczas porozumienia dotyczące wdrażania programu „Czyste Powietrze” z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej podpisało ponad 2 tys. gmin. Zatem punkty obsługi beneficjenta zostaną uruchomione w ponad 80% gmin, które będą korzystać z pakietu finansowych zachęt, których budżet wynosi ponad 100 mln zł – mówi Paweł Mirowski, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW

Niechlubne miejsca na czarnej liście 31 gmin, które nie złożyły ani jednego wniosku są m.in. Karpacz oraz nadmorski Hel, Łeba i Mielno. O dziwo w miastach wojewódzkich, ilości wniosków o zmianę pieca, też nie powalają: Białystok – 101 wniosków, Wrocław – 85, Warszawa – 72, Katowice – 66.

Ranking obejmie okres od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r i będzie uwzględniony w podsumowaniu rocznym. Gminy, które wypadną w nim najlepiej mogą liczyć na nagrody finansowe o łącznej wartości 16 milionów złotych. Mamy nadzieję że wpłynie to pozytywnie na aktywizację mieszkańców przez samorządy.

Linki: czystepowietrze.gov.pl, polskialarmsmogowy.pl/ranking