Elektromobilność kluczem do sukcesu

28.09.2021 Paweł Piasecki | TOGETAIR

Powinniśmy dążyć do odmłodzenia rynku samochodowego i zachęcić kierowców, by stopniowo przesiadali się do aut nisko i zeroemisyjnych. Służy temu m.in. program "Mój elektryk" realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wsparty kampaniami edukacyjnymi prowadzonymi przez Fundację Czyste Powietrze i Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. Równolegle musimy wspierać rozwój zielonych napędów w transporcie zbiorowym i poprawiać konkurencyjność komunikacji miejskiej.

 

Walka ze smogiem, jeden ze sztandarowych proekologicznych działań rządu, to dziś głównie krucjata przeciwko kopciuchom, starym kotłom i paleniu najgorszym jakościowo węglem lub – co gorsza – śmieciami. I słusznie, bo to właśnie niska emisja z sektora komunalno-bytowego jest głównym winowajcą, dlaczego Polska cała świeci się na mapach jakości powietrza na czerwono.

Ale nie jest to jedyne źródło smogu. Niestety, truje nas nie tylko to, co wydobywa się z domowych kominów na terenach wiejskich lub w mniejszych miastach. Ze smogiem zmagają się bowiem również mieszkańcy większych aglomeracji, w których indywidualne kotły i piece są już rzadkością. W ich przypadku największą zmorą są spaliny, ścierane klocki samochodowe, opony i wzbijany w powietrze już osiadły na jezdni pył. Właśnie ta mieszanka powoduje, że w dużych miastach przy najbardziej zatłoczonych arteriach stężenie niebezpiecznego tlenku azotu wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy. Na jakość powietrza negatywnie wpływa też nielegalny, lecz wciąż praktykowany proceder polegający na wycinaniu filtrów cząstek stałych w autach o napędzie diesla, nad czym nie ma w Polsce realnej kontroli.

O autorze

Paweł Piasecki 2 artykuły

Specjalizuje się w tematach elektromobilności, zrównoważonego rozwoju i klimatu oraz społecznej odpowiedzialności biznesu wobec środowiska, ale również w tematach e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.