Czy Europa uniezależni się od surowców energetycznych z Rosji? - Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2024
Przejdź do treści
  • English

Aktualności

Najważniejsze wydarzenia ekologiczne w Polsce

Czy Europa uniezależni się od surowców energetycznych z Rosji?

Czy Europa uniezależni się od surowców energetycznych z Rosji?– Od lat pracujemy nad niezależnością i dywersyfikacją źródeł energii. Najistotniejszym aspektem niezależności energetycznej jest zrównoważony rozwój. Potrzebujemy więcej lokalnych OZE. Potrzebujemy większej efektywności i oszczędności energii, niższego zużycia, żeby jak najlepiej wykorzystać nasze zasoby – podkreśliła Ditte Juul Jørgensen, Dyrektor Generalna ds. Energii w Komisji Europejskiej, w rozmowie z TOGETAIR podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Energii (EUSEW), który odbywa się w Brukseli w dniach 26-30 września.

OBEJRZYJ WIDEO: Ditte Juul-Jørgensen, Dyrektor Generalna ds. Energii w Komisji Europejskiej

Europejski Tydzień Zrównoważonej Energii zdominowały tematy dotyczące zapewnienia niezależności energetycznej Europy, jej cyfryzacji w celu wsparcia i pobudzenia zielonej transformacji oraz potrzeb globalnej współpracy w celu podjęcia znaczących działań na rzecz klimatu.

– Mierzymy się z trójstronnym kryzysem.  Musimy zmierzyć się z kryzysem klimatycznym. Mamy wysokie koszty życia w gospodarstwach domowych oraz kryzys dostaw energii. Rozwiązaniem są OZE i efektywność energetyczna.  Obserwujemy zmienne ceny paliw kopalnych. Wzrost cen gazu i ropy pokazują jednak, że OZE to krok naprzód –  zadeklarował w rozmowie z TOGETAIR Ciaran Cuffe,  Członek Parlamentu Europejskiego Dublin –  Doświadczamy teraz wielu kryzysów. Nie tylko wojny w Ukrainie. Proste przesłanie dotyczące Europejskiego Zielonego Ładu nadal rezonuje w Brukseli. Nadchodzi wdrożenie 20 aktów legislacyjnych o OZE, efektywności energii, modernizacji budynków – im bardziej uszczelniamy domy, tym bardziej izolujemy się od Putina.

OBEJRZYJ WIDEO: Ciaran Cuffe, Członek Parlamentu Europejskiego z Dublina 

W ramach wydarzenia odbywa się również trzeci Europejski Energetyczny Dzień Młodzieży, podczas którego młode pokolenie z różnych państw członkowskich dyskutuje i przedstawia swoje perspektywy, w jaki sposób najlepiej osiągnąć cele energetyczne Europy i jakie działania należy podjąć, aby zapewnić zrównoważoną przyszłość energetyczną dla następnego pokolenia.

– Młodzi są najgłośniejsi, ale też najlepiej poinformowani. Są świadomi kryzysu klimatycznego oraz jego skutków. Pragną wprowadzić zrównoważone, szybkie do osiągnięcia cele, żeby ograniczyć kryzys klimatyczny;  zmniejszyć nadmierną konsumpcję, zaimplementować zrównoważoną mobilność, zainwestować w OZE – skomentowała Anja Fortuna, Wiceprezeska Europejskiego Forum Młodzieży w wywiadzie dla Togetair. 

OBEJRZYJ WIDEO: Anja Fortuna, Wiceprezydent Europejskiego Forum Młodzieży 

Organizatorzy Szczytu Klimatycznego TOGETAIR obecni w Brukseli podczas EUSEW reprezentują polską perspektywę w rozmowach z czołowymi eurodeputowanymi i parlamentarzystami (Ditte Juul Jorgensen, Director-General, DG ENERGY, European Commission; Bart Biebuyck, Executive Director, Clean Hydrogen Partnership; Yves Paindaveine, Head of Sector, Directorate-General Connect; Mechthild Wörsdörfer, Deputy Director-General for Energy, DG ENERGY, European Commission; Ciarán Cuffe, Member of European Parliament and President of EUFORES (Ireland, Greens) odpowiedzialnymi w Unii Europejskiej za zrównoważoną energię. 

– W szczególnym roku dla energetyki i ekologii jeszcze bardziej zależy nam, aby budować porozumienie i znajdować rozwiązania na poziomie europejskim. Dlatego nie mogło nas zabraknąć na EUSEW – komentuje Agata Śmieja, Prezes Fundacji Czyste Powietrze oraz organizatorka Szczytu Klimatycznego TOGETAIR. 

TOGETAIR TV News zrealizował serię wywiadów na takie tematy, jak: kryzys klimatyczny, uzależnienie od paliw kopalnych uwydatnione przez kryzys w Ukrainie oraz reakcje międzynarodowe na agresję rosyjską, przestawienie systemu energetycznego na całkowicie odnawialne źródła energii, a także Europejski Zielony Ład i REPowerEU jako główne narzędzia przyspieszenia transformacji energetycznej. 

Wszystkie wywiady dostępne są na kanale YouTube TOGETAIR

– Praca nad takimi tematami, jak zmiana klimatu, zwiększenie efektywności energetycznej i czyste środowisko to kluczowe sprawy, nie tylko do końca tego roku, w czasie czeskiej prezydencji w Unii Europejskiej, ale i w późniejszym czasie – opowiadał w studio TOGETAIR Tomáš Prouza, czeski ekonomista, były wiceminister finansów oraz sekretarz stanu ds. europejskich w Kancelarii Premiera Republiki Czeskiej – Zdecydowanie potrzebujemy w Europie,  w Czechach i w Polsce, aby nasz przemysł był dużo bardziej czysty, dużo bardziej efektywny energetycznie, a nasze społeczeństwa miały gwarancję, że walczymy ze zmianą klimatyczną.

OBEJRZYJ WIDEO: Tomáš Prouza, czeski ekonomista, były wiceminister finansów, w rozmowie z Togetair w Brukseli

***
Europejski Tydzień Zrównoważonej Energii (EUSEW) to największe wydarzenie poświęcone zagadnieniom zielonej energetyki w Europie. Wśród prawie ośmiu tysięcy uczestników znajdują się przedstawiciele rządów, czołowych organizacji pozarządowych i instytucji UE, którzy dzielą się doświadczeniami i pomysłami na wprowadzenie bardziej zielonej i sprawiedliwej społecznie gospodarki energetycznej. 

Tydzień energii organizowany jest przez Dyrekcję Generalną ds. Energii Komisji Europejskiej oraz Europejską Agencję Wykonawczą ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA). Hasłem przewodnim wydarzenia jest „Ekologia i cyfryzacja jako kierunki transformacji energetycznej Europy”.