Świętokrzyska Grupa Przemysłowa INDUSTRIA S.A. podpisała z Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A. list intencyjny dotyczący współpracy stron w zakresie lokalizacji modułowej elektrowni jądrowej - Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2024
Przejdź do treści
  • English

Aktualności

Najważniejsze wydarzenia ekologiczne w Polsce

Świętokrzyska Grupa Przemysłowa INDUSTRIA S.A. podpisała z Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A. list intencyjny dotyczący współpracy stron w zakresie lokalizacji modułowej elektrowni jądrowej

Świętokrzyska Grupa Przemysłowa INDUSTRIA S.A. podpisała z Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A. list intencyjny dotyczący współpracy stron w zakresie lokalizacji modułowej elektrowni jądrowej


W dniu 27 lipca 2023 roku, w siedzibie Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) w Warszawie, Świętokrzyska Grupa Przemysłowa INDUSTRIA S.A. (ŚGP INDUSTRIA) podpisała z Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A. (KSSSE) list intencyjny dotyczący współpracy stron w zakresie lokalizacji modułowej elektrowni jądrowej (SMR) opartej o technologię Rolls-Royce SMR na terenach objętych działalnością KSSSE.

W imieniu Stron list podpisali Prezesi Zarządów Stron: pan Szczepan Ruman i pan Krzysztof Kielec. W uroczystym podpisaniu umowy udział wzięli również Członek Rady Nadzorczej ARP pan Jarosław Porwich, Wiceprezes Zarządu ARP pan Łukasz Gałczyński oraz Dyrektor Programu SMR w ŚGP INDUSTRIA pan Andrzej Nowarski.

„Cieszę się, że INDUSTRIA jest zainteresowana ulokowaniem w naszym regionie elektrowni SMR opartej o sprawdzoną technologię firmy Rolls-Royce, znanej wszystkim jako marka samochodów, ale w przemyśle posiadającej renomę przede wszystkim jako globalny producent silników lotniczych oraz od kilkudziesięciu lat dostawca reaktorów jądrowych napędzających brytyjskie okręty podwodne.” – powiedział Pan Jarosław Porwich.

Pan Łukasz Gałczyński: „Od ponad roku wspieramy ŚGP INDUSTRIA w jej współpracy z Rolls-Royce SMR. Po podpisaniu pierwszej umowy z Rolls-Royce SMR w zeszłym roku, minionej zimy firmy ogłosiły podpisanie Memorandum Intencyjnego dotyczącego budowy w Polsce potencjału badawczo-rozwojowego i łańcucha dostaw do energetyki SMR dla planowanego ulokowania w naszym kraju ponad 10 jednostek Rolls-Royce SMR. Cieszymy się, że dziś, w siedzibie ARP, ŚGP INDUSTRIA poczyniła kolejny krok, czyli podpisała List Intencyjny dotyczący pierwszej lokalizacji.”

„Ekosystem specjalnych stref ekonomicznych jest adekwatnym wsparciem dla firm poszukujących lokalizacji pod duże inwestycje. Podpisany dzisiaj list jest jednym z owoców zorganizowanej przez nas w maju konferencji dotyczącej bezpieczeństwa energetycznego Polski, w której ŚGP INDUSTRIA brała udział.” – powiedział Pan Krzysztof Kielec

Pan Szczepan Ruman powiedział: „Podpisanie Listu Intencyjnego w zakresie pierwszej lokalizacji jest dla nas ważnym krokiem w ramach naszej współpracy z Rolls-Royce SMR, opartej o zawarte Memorandum Intencyjne i określone w nim cele. Cieszymy się, że mogliśmy to uczynić w siedzibie naszego Właściciela a sam List podpisaliśmy z tak ważną dla polskiej gospodarki instytucją, jaką jest Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.”

Pan Andrzej Nowarski:„Ważnymi dla naszego programu kolejnymi krokami będzie złożenie do Państwowej Agencji Atomistyki wniosku o „Opinię ogólną”, a do Ministerstwa Klimatu i Środowiska wniosków o wydanie „Decyzji zasadniczych” w zakresie pierwszych lokalizacji. Dziś przybliżyliśmy się do osiągnięcia tych celów.”

Rolls-Royce SMR to firma oferująca modułowe elektrownie jądrowe oparte o technologię opracowaną przez brytyjską firmę Rolls-Royce.
Więcej informacji: https://www.rolls-royce-smr.com/

ŚGP INDUSTRIA jest firmą w 100% należącą do Agencji Rozwoju Przemysłu.
Więcejinformacji: www.industria.eu

Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest instytucją odpowiedzialną za wsparcie inwestycji w zachodniej części Polski.
Więcej informacji: www.kssse.pl

Agencja Rozwoju Przemysłu jest instytucją należącą do polskiego Systemu Instytucji Rozwoju.
Więcej informacji: www.arp.pl