Roberta Metsola - Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2024
Przejdź do treści
  • English

Roberta Metsola

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego

Roberta Metsola została po raz pierwszy wybrana do Parlamentu Europejskiego w 2013 r., stając się jedną z pierwszych maltańskich posłanek do Parlamentu Europejskiego. W 2014 r. została ponownie wybrana na posłankę do PE z rekordową liczbą głosów dla kandydatki. Zawodowo jest prawniczką specjalizującą się w prawie europejskim i polityce.

Dr Metsola pracowała w Stałym Przedstawicielstwie Malty przy Unii Europejskiej w latach 2004-2012 jako attaché ds. współpracy prawnej i sądowej oraz szef działu sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. Następnie dołączyła do zespołu Wysokiego Przedstawiciela Unii Europejskiej do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, Catherine Ashton, jako doradca prawny. Opuściła tę rolę, aby objąć wolne miejsce obecnego lidera opozycji na Malcie, Simona Busuttila, jako posłanka do PE. W latach studenckich była bardzo aktywna w różnych organizacjach, pełniąc funkcję sekretarza generalnego organizacji European Democrat Student w latach 2002-2003.

Urodzona w 1979 r. Roberta Metsola jest żoną Ukko Metsoli i matką trzech młodych chłopców. Ukończyła Uniwersytet Maltański i Kolegium Europejskie w Brugii.